Jak zamontować półkę na ścianę?

Masz dużo książek i nie wiesz, gdzie je poukładać? A może gustujesz w ceramicznych bibelotach, które z upodobaniem umieszczasz w różnych miejscach? Z pewnością zainteresują Cię więc łatwe w montażu półki na ścianę.

Półki montowane na kątownikach

W supermarketach budowlanych można znaleźć półki do montowania na ścianę przy użyciu kątowników. Jednak jest to dość inwazyjny sposób montażu – metalowe stelaże należy bowiem przytwierdzić do ściany za pomocą wkrętów. Takie rozwiązanie bez wątpienia jest trwałe, ponieważ dzięki wkrętom półka mocno się trzyma, co pozwala na umieszczenie na niej ciężkich przedmiotów – na przykład opasłych tomów encyklopedii czy masywnych, glinianych wazonów. Niestety, po demontażu takiej półki zawsze pozostają mało estetyczne ślady na tynku – jest więc to raczej rozwiązanie rekomendowane na dłuży czas (raczej nikt nie wierci dziur w ścianach tylko po to, by przez kilka tygodni nacieszyć oczy nową półką).

Półki przytwierdzane do ścian za pomocą specjalnego kleju

Dużo bardziej praktycznym rozwiązaniem jest montaż półki ściennej przy użyciu specjalnego kleju. Producenci preparatów klejących zapewniają, że dzięki użyciu ich produktów półkę można w dowolnym momencie w łatwy sposób zdemontować, nie pozostawiając przy tym żadnych śladów na ścianach. Czy jest to prawda? Cóż, można powiedzieć, że połowicznie. Tak naprawdę wszystko zależy od… ściany. Jeśli została pokryta tanią, niekoniecznie dobrą farbą lub po prostu tynk na niej nie jest najlepszej jakości – właściwie nie ma szans na usunięcie półki tak, by tynk nie odpadł wraz z nią. Co więcej, niektóre rodzaje farb ściennych uniemożliwiają pozbycie się kleju z ich powierzchni. Najlepiej więc zdecydować się na montaż półki na ścianę (sprawdź) przy pomocy kleju wtedy, gdy jest ona pomalowana specyfikiem, z którego łatwo można zmyć zabrudzenia. Co więcej, trzeba pamiętać, że półka przytwierdzona w taki sposób raczej nie utrzyma zbyt dużego ciężaru – nadaje się raczej na półkę dla ramek ze zdjęciami, ceramicznych ozdób i bibelotów.