Calathea – zielona roślina doniczkowa do mieszkania

Miłośnicy roślin doniczkowych zapewne spotkali się już z przepiękną rośliną, jaką jest Calathea. To piękna ozdoba mieszkania, ale nie należy do najłatwiejszych w uprawie. Warto jednak poświęcić trochę czasu na odpowiednią pielęgnację rośliny, ponieważ jej wygląd naprawdę zachwyca.

kalatea posiada piękne, dekoracyjne liście

Calathea Orbifolia – jak wygląda uprawa rośliny?

Calathea Orbifolia to najbardziej znana odmiana roślin z gatunku Calathea. Charakteryzują ją duże, zielone liście, o intensywnym odcieniu, które pokryte są srebrno-zielonymi pasami. Może osiągnąć nawet do 1 metra wysokości. Aby roślina dobrze się rozwijała, musi zostać posadzona w miejscu jasnym, gdzie światło słoneczne jest rozproszone. Zimą należy dodatkowo doświetlać roślinę, za pomocą lampek LED.

Należy również pamiętać o częstym podlewaniu Calathei. Latem powinno się podlewać roślinę nawet 2-3 razy dziennie. Należy uważać na to, aby w podstawce nie pozostawała woda. Roślinę powinno się podlewać wodą w temperaturze pokojowej. Calathea Orbifolia jest rośliną wrażliwą, dlatego należy uważnie stosować się do odpowiedniej pielęgnacji. Dobrym pomysłem będzie również zraszanie liści, za pomocą letniej i przegotowanej wody.

Calathea Orbifolia – wymagania

Aby roślina dobrze rosła i cieszyła oczy swoim pięknym wyglądem, powinna być ustawiona w pomieszczeniach, gdzie panuje duża wilgotność. Dobrym pomysłem będzie ustawienie rośliny w łazience. Calathea należy do roślin, które lubią ciepło, dlatego temperatura powinna wynosić od 20 do 25 stopni. Należy też uważać na duże przeciągi, ponieważ Calathea Orbifolia źle je znosi. Warto zatem postawić doniczkę z rośliną z dala od drzwi balkonowych i dużych okien.