Ościeżnica regulowana czy ościeżnica stała?

Kiedy przyjdzie moment zakupu drzwi, bardziej zajmuje nas temat jakie to mają być drzwi, w jakim kolorze, jakiego rodzaju. Rzadko w tym temacie zajmuje nas sposób montowania drzwi i wszelkie inne kwestie konstrukcyjne. Wypełnianie otworów okiennych i drzwiowych to już prace wykończeniowe, dlatego nie myślimy o technice i funkcjonalności, a bardziej o urodzie i dopasowaniu.

O ościeżnicach nie myślimy wcale

Mówiąc i myśląc „drzwi” mało kto z laików zdaje sobie sprawę, że muszą być one w komplecie z ościeżnicą. Ościeżnica to element, o którym nie myślimy wcale. Dopiero gdy udamy się do sklepu lub bezpośrednio do producenta, ktoś nas zapyta – jaka ma być ościeżnica? Wybór ich jest dwojaki – mogą być to ościeżnice stałe lub ościeżnice regulowane. Wtedy zaczyna się problem, bo myśląc o zakupie drzwi, w ogóle nie braliśmy pod uwagę, że jest coś takiego jak ościeżnica.

Jak dopasować odpowiednią ościeżnicę?

Ościeżnica to element drzwi i z drzwiami jest razem sprzedawana, musi ona odpowiednio pasować do stylu wnętrza i do warunków technicznych danego otworu, w którym ma być montowana. Modelem najprostszym jest ościeżnica stała, której rozmiar jest jeden, taki sam jak rozmiar danych drzwi i jest to ościeżnica standardowa. Innym przykładem są futryny regulowane (https://www.golddoor.pl/pol_m_OSCIEZNICE-1006.html), które najbardziej pasują do nierównych i źle wypoziomowanych ścian. Ościeżnice regulowane mają specjalne opaski, które obejmują ścianę. Są więc montowane na ścianie a nie wewnątrz. Montaż ościeżnicy regulowanej jest łatwy i prosty, pamiętać jednak należy, że ma ona pewne granice swojej regulacji.