Cechy wspólne projektów lamp rustykalnych

Pod względem aranżacyjnym, lampy rustykalne są bardzo zróżnicowanym elementem domowej dekoracji świetlnej. Mimo to, łączą je ze sobą ściśle określone cechy, bez których trudno byłoby w ogóle mówić o czymś takim jak rustykalne źródło oświetlenia. O jakich cechach mowa?

Łańcuch i odrobina metalu

Jeśli lampy rustykalne są dostępne w wariancie podwieszanym, to najczęściej montuje się je na dedykowanym, stalowym łańcuszku. Zastosowanie tego elementu jest tu zresztą nieprzypadkowe, gdyż doskonale nawiązuje on do typowego, wiejskiego wyposażenia. Rzecz jasna nie musi być to od razu bardzo masywny łańcuch. Wręcz przeciwnie – drobny element z pewnością przyciągnie wzrok i jednocześnie zapewni optymalną równowagę pomiędzy samym (często bardzo zdobionym) kloszem i aranżacyjnym otoczeniem lampy. Co więcej, wspomniany łańcuch wprowadza do tej kompozycji nieco surowego designu.

Deska musi być

Od razu należy podkreślić, że w przypadku większości pojedynczych lamp rustykalnych nie ma potrzeby wprowadzania do projektu deski łączeniowej. Zdarza się jednak, że modele te występują w konfiguracji podwójnej, a nawet potrójnej. Chcąc stworzyć z nich stabilną, wytrzymałą strukturę, należy wprowadzić do nich trwały element łączeniowy. Tym elementem będzie z pewnością prosta, lakierowana deska, która doskonale kojarzy się ze stylem wiejskim. Najlepiej, jeśli będzie ona wyróżniała się nieco przyciemnioną barwą, która jeszcze bardziej podkreśli wyrazistość tego projektu. Dzięki temu, uzyskany w ten sposób design będzie nieodłącznie kojarzył się z typowymi, rustykalnymi wnętrzami.

Niecodzienne materiały

Po czym poznać, że ma się do czynienia z lampą rustykalną? A chociażby po tym, że składa się ona z dość niecodziennych i rzadko wykorzystywanych materiałów. Na rynku można znaleźć m.in. lampy wykonane z… betonu (oczywiście w połączeniu z konstrukcją stalową), a także modele, do których wyprodukowania użyto m.in. kawałków sznurka. W jednym i w drugim przypadku uzyskany efekt jest dość zaskakujący, ale za to doskonale wpisuje się w specyficzny charakter tychże lamp. Tak nieoczywiste dodatki sprawiają, że uzyskana w ten sposób kompozycja wypełniona jest nutką tajemnicy, wyjątkowości i szeroko rozumianego klasycyzmu.

Podsumowując, szeroko rozumiane lampy rustykalne mają sporo cech wspólnych. Mało tego, niektóre z nich są dość nieoczywiste, co wiąże się z koniecznością stopniowego poznawania tego stylu. Tak czy inaczej warto postawić na rozwiązania, które wprowadzą do aranżacji trochę zaskakującej innowacji.