Ledowe źródła światła

Niegdyś na rynku oświetleniowym dominowały tak zwane klasyczne źródła światła. Te klasyczne źródła światła były to przede wszystkim żarówka oraz świetlówka, czyli źródła światła bazujące na nagrzewaniu się żarnika lub korzystające z wymuszonej emisji światła wzbudzonego gazu. Źródła te mają swoje zalety, ale mają również sporo wad.

Ledy vs klasyka

Klasyczne źródła światła mają sporo wad. Zaliczyć do nich możemy:

– dużą energochłonność,
– nagrzewają się do wysokich temperatur w trakcie pracy (głównie żarówki),
– mogą zawierać szkodliwe substancje (głównie świetlówki).

LEDY i taśmy LED

Ledowe źródła światła już na stałe zadomowiły się w naszych domach. Jeszcze kilka lat temu wiele osób walczyło z nimi, ale obecnie w zasadzie trudno nam sobie jest wyobrazić, abyśmy mogli funkcjonować bez ledów. Pierwszym odruchem, kiedy zaczęto wprowadzać na dużą skalę światła ledowe, było zmartwienie o ceny ledowych źródeł światła. Obecnie cena ustabilizowała się na rozsądnym poziomie, dodatkowo są dużo bardziej niezawodne.

Taśma LED jest jednym ze źródeł światła, wykorzystującym półprzewodnikową emisję wymuszoną, czyli świecenie. Taśmy ledowe wykorzystują jedną z największych zalet ledowego oświetlenia, czyli możliwość dużej miniaturyzacji. Są to w większości przypadków samoprzylepne taśmy, w których środku umieszczane są małe diody LED. Możemy je wykorzystywać jako elementy dekoracyjne lub dyskretnie ukryte elementy oświetleniowe.