Wybieramy lampy LED do domu

Choć oświetlenie ledowe już od dawna gości w naszych domach i mieszkaniach, to nadal wielu z nas ma ogromne problemy z doborem poprawnych żarówek ledowych do swoich potrzeb i wymagań.. Wynika to z nieznajomości tematu, a także znacznie większym wyborem niż dawniej oferowane żarówki żarnikowe.

Cechy dobrej żarówki LED

Oświetlenie ledowe choć cudowne w swoim działaniu, wymaga również nieco zachodu przy wyborze konkretnego egzemplarza. Kryje się w tym wiele pułapek i niedomówień dla osoby niezaznajomionej z tematem. Czym zatem się kierować przy wyborze lampy LED?
Na pierwszym miejscu należy oczywiście postawić jasność takiej lampy. Jednak tutaj nie można sugerować się jedynie mocą, ponieważ niewiele ona mówi, a siłą strumienia światła wyrażaną w lumenach. Generalnie im wyższa będzie ta wartość tym lepiej.
Oprócz tej cechy warto jeszcze zwracać uwagę na barwę światła – dostępne są ledy zimne, białe i ciepłe – oraz na kąt świecenia, który zależny jest w gruncie rzeczy od osobistych upodobań i potrzeb.
W przypadku zakupu większej ilości lamp LED warto wybierać takie modele, które fabrycznie będą posiadały radiator odprowadzający ciepło. Ledy mają to do siebie, że się nagrzewają – znacznie mniej niż zwykłe żarówki ale jednak – i konieczne jest skuteczne odprowadzenie tego ciepła. Powoduje to znaczne zwiększenie żywotności takiej lampy i jednoczesne wprowadzenie oszczędności na kolejnych wymianach.