Oświetlenie ogrodu

Dobrze zaplanowane oświetlenie może naprawdę wzbogacić Twoją przestrzeń zewnętrzną, zwiększając widoczność przy zmieniającej się pogodzie i tworząc atmosferę, która pozwoli Ci wydłużyć godziny odpoczynku w ogrodzie. Oświetlenie może uczynić Twój ogród lepszym, dlatego poświęć trochę czasu na dokładne zaplanowanie, jaki rodzaj oświetlenia chcesz uzyskać i gdzie. Naszkicuj wstępny plan ogrodu, zaznaczając wszystkie kluczowe elementy. Określ, które elementy chcesz uwydatnić – staw, drzewo, schody – oraz te, które chcesz zachować w ciemności, jak stara szopa.

Zastanów się, jak stworzyć różne efekty świetlne

słupek ogrodowy

Oświetlenie zewnętrzne powinno być płynne, a różne rodzaje oświetlenia powinny tworzyć różne efekty w całym ogrodzie. Oświetlenie dolne jest dobre do oświetlania otworów drzwiowych lub rzucania światła na patio lub taras. Mniejsze lampki takie jak słupek ogrodowy mogą wyróżniać poszczególne rośliny lub elementy, natomiast najmniejsze lampy przymocowane do dolnej części niskich elementów architektury, takich jak ławki i okna, określają obszary za pomocą subtelnego, atrakcyjnego blasku. Oświetlenie krzyżowe sprawia, że dany element staje się centralnym punktem ogrodu. Efekt ten można uzyskać, umieszczając reflektory po przeciwnych stronach elementu. Oświetlenie punktowe i ogrodowe to kolejny sposób na wyróżnienie obiektu; aby uzyskać ten efekt, należy umieścić reflektor kierunkowy lub reflektor górny w pewnej odległości od obiektu.

Rodzaje oświetlenia

Podobnie jak w przypadku pomieszczeń wewnętrznych, właściwe oświetlenie w ogrodzie oznacza wykorzystanie trzech rodzajów oświetlenia. Oświetlenie otoczenia – przez większość dni, w które faktycznie będziesz chciał przebywać na zewnątrz, oświetlenie otoczenia będzie zapewnione przez słońce za darmo, ale wieczorem i w nocy będziesz chciał włączyć światła wzdłuż ścieżek, schodów i miejsc do siedzenia, aby ludzie mogli bezpiecznie i łatwo się poruszać. Oświetlenie akcentujące – wewnątrz domu oświetlenie akcentujące podkreśla dzieła sztuki, nagrody i elementy architektoniczne. Na zewnątrz można użyć świateł kolczastych, aby podkreślić posągi, elementy wodne, cenne rośliny lub po prostu zbudować atmosferę. Oświetlenie zadaniowe – zapewnia bardziej intensywny, skoncentrowany poziom oświetlenia, dzięki czemu można zobaczyć, co się robi i wykonać szczegółowe zadania. Na zewnątrz, oświetlenie zadaniowe, takie jak taśmy LED, można dodać wokół zewnętrznych obszarów gotowania i przygotowywania żywności.