Kuchenki mikrofalowe zamiast piekarników

Mikrofalówki to urządzenia praktyczne, wielofunkcyjne i dość niedrogie. Kuchenki mikrofalowe cieszą się ogromną popularnością i są wykorzystywane zarówno w domach, jak i restauracjach czy barach. Wybór urządzenia to jednak nie tylko kwestia wielkości, mocy, rodzaju czy wyglądu. To przede wszystkim wyposażenie w funkcje, których jest bardzo dużo.

Zalety współczesnych mikrofalówek

nowoczesna mikrofalówka

Współczesne kuchenki mikrofalowe posiadają wiele przydatnych funkcji, które ułatwiają codzienne przygotowywanie potraw. Od zwyczajnego podgrzewania, które oferują najtańsze modele, aż po grillowanie czy gotowanie na parze. Jeżeli mikrofalówka ma jedynie służyć podstawowej czynności, nie warto zaopatrywać się w drogą jej wersję. W przypadku mocno zaawansowanego modelu, można nawet zrezygnować z zakupu piekarnika. Jej kompaktowe wymiary świetnie sprawdzą się nawet w najmniejszej kuchni.

Podgrzewanie, gotowanie na parze, przypiekanie, rozmrażanie i grillowanie

Najpopularniejszą i najbardziej oczywistą funkcją kuchenek mikrofalowych jest podgrzewanie. Od tego właściwie wszystko się zaczęło. Z czasem jednak zaczęto wyposażać mikrofalówki w zupełnie nowe możliwości. Obecnie w najtańszych modelach dostępna jest w pakiecie opcja rozmrażania. W nieco bardziej zaawansowanych wersjach jest funkcja gotowania, w tym także na parze. Kuchenki mikrofalowe posiadające grzałkę górną w komorze oferują dodatkowo przypiekanie od góry. Funkcja podpiekania od spodu umożliwia uzyskanie pysznej pizzy i chrupiących frytek, zaś termoobieg daje możliwość nawet pieczenia ciast.

Niektóre modele mikrofalówek posiadają także podobnie jak piekarniki funkcję opóźnionego startu. Niezwykle przydatną opcją wyposażenia jest także program samoczyszczenia parą wodną o odpowiednim ciśnieniu.

Dodatkowe wyposażenie

Każdy model wyposażony jest w talerz oraz mechanizm obrotowy, które można wyjąć w celu umycia. Wersje z funkcją grilla mają dodatkową nakładkę w kształcie rożna. Program opiekania od spodu na chrupko możliwy jest dzięki specjalnemu talerzowi, który utrzymuje bardzo wysoką temperaturę. Niektóre modele z funkcją gotowania na parze wyposażone są w specjalne naczynie do tego przeznaczone.