Jakie płytki do łazienki wybrać?

Materiałów wykończeniowych jest obecnie całe mnóstwo. Do tych, które cieszą się naprawdę bardzo dużą popularnością w przypadku łazienek zalicza się płytki. Okazuje się, że płytki łazienkowe są niezwykle estetyczne, trwałe, odporne na panujące w tej części domu warunki. Jednocześnie szeroki wybór wielkości, kształtów i kolorów sprawia, że każdy wybierze model idealnie wpisujący się w indywidualne preferencje.

Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając płytki łazienkowe?

Chcąc kupić płytki łazienkowe, należy pamiętać, aby zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • nasiąkliwość;
  • antypoślizgowość;
  • ścieralność.

Wpływają one zarówno na trwałość płytek, jak i bezpieczeństwo ich użytkowania.

Nasiąkliwość

Parametr ten mówi o tym, jak dużą skłonność do absorbowania wody mają płytki. Trzeba pamiętać, że łazienka jest pomieszczeniem o znacznym poziomie wilgotności. Zarówno ściany, jak i podłogi mogą być w trakcie kąpieli zalewane wodą. Dlatego płytki łazienkowe muszą być odporne na jej działanie.

szara płytka łazienkowa marki home100

Antypoślizgowość

To parametr, który wpływa na bezpieczeństwo użytkowania płytek. Pamiętaj, że zalane wodą płytki – o co w łazience nie jest trudno – mogą stanowić duże zagrożenie, jeśli ich powierzchnia nie będzie antypoślizgowa.

Ścieralność

Klasa ścieralności mówi o tym, jak bardzo odporne na ścieranie są płytki. Łazienka jest pomieszczeniem, w którym najczęściej poruszamy się w miękkim obuwiu stąd też wartość tego parametru nie musi być zbyt wysoka.

Jakie rodzaj płytek do łazienki wybrać?

Decydując się na wykończenie łazienki płytkami, warto pamiętać, że dostępne są różne materiały ich wykończenia. Polecane są płytki łazienkowe np. marki home100.

Wykańczając łazienkę, można postawić na:

  • glazurę;
  • terakotę;
  • gres;
  • klinkier.

Każda z tych płytek ma swoje indywidualne właściwości, co przekłada się na możliwe zastosowanie. I tak na przykład glazura jest bardzo cienka i delikatna, co sprawia, że niekoniecznie sprawdzi się na łazienkowej podłodze.