Gdy się myśli o kupnie beżowego dywanu? Wady i zalety

Beż jako kolor uważany jest za jeden z najbardziej neutralnych kolorów dywanów. Wiele sklepów, centrów handlowych oferuje szeroką gamę dywanów beżowych dostępnych w różnych kształtach, rozmiarach i fakturach.

Mogą to być kudłate beżowe dywany, które zapewniają bardziej luksusowy wygląd lub beżowe dywany z płaskim splotem. Albo jeszcze bardziej designerskie dywany, których głównym motywem przewodnim jest beż zmieszany z uzupełniającymi się stylami kolorystycznymi. Beżowy dywan jest dobrym dodatkiem do gabinetów, pokojów dla dzieci czy nawet dużego pokoju dziennego. Jaka jest prawda o dywanach beżowych? Co warto rozważyć przed zakupem?

Ocieplanie wnętrza

Dywan w kolorze beżowym jest uniwersalnym dodatkiem i – podobnie jak dywany szare – można go łączyć z przypalanymi czerwieniami, gruszkową żółcią i morskim błękitem. Kolor ma istotne psychologiczne znaczenie – wpływa na nastrój i atmosferę pomieszczenia. Posiadanie beżowego dywanu w pokoju – czy to będzie salon, duży pokój – pomoże w uzyskaniu ciepłego i eleganckiego wyglądu.

Wrażenie większej przestrzeni

Szerokie dywany beżowe w stonowanych odcieniach, takich jak latte, kremowe czy jasnołososiowe mogą zapewnić większy ogólny wygląd pomieszczenia. Niezależnie od tego, czy chce się, aby mały gabinet lub domowe biuro wyglądały na większe, dywan beżowy świetnie nada się to takich optycznych sztuczek wystroju. Dodatkowo beżowy dywan doskonale uzupełnia takie odcienie jak czerwień, czerń, żółć, fiolet i pomarańcz.

Dywany beżowe w feng shui

Dla kogoś, kto chce uzyskać kontrastowy efekt kolorystyczny, dobrym pomysłem na udekorowanie domu jest umieszczenie dywanu beżowego jako wykładziny podłogowej i użycie kontrastowego koloru do zasłon. Zgodnie ze chińską sztuką fung shui, pięć głównych elementów pozwalających na osiągnięcie poczucia równowagi w życiu i domu to metal, woda, ogień, drewno i ziemia. Tak więc odpowiednie zbalansowane pomieszczenie powinno mieć barwy ziemi, takie jak beż, włączone do jego wystroju.

Dywany beżowe nie są dla każdego!

Podkreśliwszy aranżacyjne znaczenie beżowych dywanów, nie powinno się zapominać o osobistym guście i stylu przy dekorowaniu domu i mieszkania. Jeśli nie jest się osobą, która lubi delikatniejsze i stonowane kolory to beż nie będzie dobrym wyborem.

Ponadto należy pamiętać, że dywany beżowe – tak jak każde jasne dywany – łatwiej się brudzą. Zabrudzenia, plamy i inne zanieczyszczenia najbardziej widać na dywanach w jasnych kolorach. Oczywiście dywany beżowe można czyścić, ale może się okazać, że jednak plamy po kawie bardziej będą widoczne na beżowym kudłaczu niż jutowym chodniku w kuchni.

Uwaga na zwierzęta

Dodatkowe problemy mogą powodować niektóre psy. I o ile sierść psów ras takich jak jack russel terrier czy labradorów retrieverów nie będzie zbyt widoczna, to np. ciemniejsze owczarki niemieckie i kaukaskie albo suczki w okresie rui będą stanowić problem.

Ostrożnie z alergiami

Dywany beżowe – podobnie jak inne dywany – mogą być problemem dla osób z alergiami. Szczególnie z tymi na na kurz i roztocza. Dywany zbierają zanieczyszczenia – taka jest ich rola – ale alergie mogą też powodować np. piękne dywany beżowe wykonane z naturalnej wełny.