Wolnostojąca, czy do zabudowy? Którą lodówkę wybrać?

Kupienie dobrej lodówki to nie lada wyczyn. Urządzenia te cechują się ogromną ilością parametrów, co powoduje, że tylko najbardziej obeznani z rynkiem użytkownicy są w stanie dobrze dokonać wyboru. Cechą jednak zdecydowanie najważniejszą, na której powinni się skupić wszyscy chętni posiadania takiego urządzenia, jest sprawa, czy ma to być model wolnostojący, czy też może przeznaczony do zabudowy. Czym takie lodówki się charakteryzują, jakie są ich wady oraz zalety?

Cechy lodówki do zabudowy

Lodówka do zabudowy to taka wersja, która nie posiada własnego frontu, lecz przeznaczona jest do tego, aby umieścić na niej zabudowę kuchni, która obecna będzie na wszystkich pozostałych elementach wyposażenia. Takie same fronty posiadać będą szafki i szuflady, lecz również zmywarka, a często także piekarnik. Zdecydowanie najważniejszą zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście jednolita struktura kuchni, co bardzo poprawia estetykę. Można w ten sposób łatwo dopasować styl kuchni do swojego gustu, a także co warto zauważyć, doskonale wizualnie sprawdzi się to w małych pomieszczeniach. Niestety takie rozwiązanie posiada również wady. Chodzi mianowicie o to, że modele do zabudowy są znacznie droższe, często nawet o kilkaset złotych. Dodatkowo montaż jest trudniejszy, a także istnieje dość duże ryzyko pożaru, ponieważ zwarcie w lodówce może spowodować objęciem całej kuchni ogniem.

Cechy lodówki wolnostojącej?

Drugim rozwiązaniem są lodówki wolnostojące. Są to urządzenia, które posiadają własną obudowę i można je postawić w dowolny miejscu w kuchni. Ogromną zaletą takiej rozwiązania jest fakt, że istnieje ich naprawdę potężny wybór różnych wersji estetycznych, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo lodówki te cechują się wysoką mobilnością i prostotą montażu. Niestety wadą takiego rozwiązania jest odznaczanie się na tle innych elementów kuchennego wyposażenia, a także zajmowanie dość dużej przestrzeni, co w małych kuchniach może być problemem. Warto również zauważyć, że często są to modele głośniejsze, co również może negatywnie wpływać na komfort ich używania.