Własny patchwork na ścianie

patchworkowe płytki w salonie

Patchwork (patch – ang. łata) to metoda szycia, polegająca na łączeniu ze sobą fragmentów tkanin o różnych barwach i wzorach. W ten sposób powstaje bardzo dekoracyjna, barwna całość. Metodę tę wykorzystuje się też przy tworzeniu płytek ceramicznych. Płytki patchworkowe są tworzone jako pojedyncze kafelki do zestawiania samemu lub jako gotowe większe płytki, na których jest kilka wzorów, co imituje mniejsze płytki ułożone jedna obok drugiej.

Każdy wzór na osobnej płytce

Pojedyncze wzorzyste płytki dają większą swobodę w tworzeniu własnej kompozycji. Można zestawiać ze sobą płytki z różnych kolekcji, w różnych kolorach i wzorach, ale także zupełnie gładkie bez żadnych deseni, co pozwala uzyskać bardziej zrównoważony efekt. Dostępne są płytki patchworkowe w bardzo żywych barwach, z wyrazistymi wzorami oraz monochromatyczne kafelki z delikatnym deseniem. Tylko od wyobraźni zależy, jak się je zestawi, warto jednak zachować odrobinę umiaru i nie łączyć ze sobą zbyt wielu kolorów i wzorów. Ostatnio bardzo modne są zestawy w jednym odcieniu np. błękitu, zieleni lub szarości.

Gotowe zestawy na jednej płytce

Takie rozwiązanie jest doskonałe dla osób, które nie czują się zbyt dobrze w tworzeniu własnych wzorów. Gotowe mozaiki są stworzone przez specjalistów, a ich różnorodność pozwala na wybranie takiego zestawu, który będzie najbardziej pasował do naszego wnętrza. Dostępne są zarówno wielokorowe płytki, jak i stonowane zestawy zachowane w jednym kolorze.

Zastosowanie płytek patchworkowych

Tego typu ozdobne płytki nadają się zarówno do kuchni, jak i łazienki czy przedpokoju. Możesz też ułożyć z nich dekoracyjne elementy podłogi w domu lub na tarasie. Ważne, żeby pamiętać o zasadzie „mniej znaczy więcej” i stosować płytki patchworkowe raczej jako dekoracyjne elementy, np. na ścianie przy wannie lub umywalce, między blatem a szafkami w kuchni, jako fragment podłogi itp.