Ościeżnice do drzwi

Przy wyborze ościeżnicy drzwi warto wziąć pod uwagę takie aspekty jak grubość ściany oraz jej ewentualne krzywizny, może się bowiem zdarzyć, że zamontowanie ościeżnicy stałej będzie wyjątkowo problematyczne, a lepszym wyborem będzie ościeżnica regulowana. Co warto o niej wiedzieć?

Czym właściwie jest ościeżnica drzwi?

Są to montowane na stałe sztywne ramy, na których przy pomocy zawiasów wiesza się skrzydło drzwi. Są więc nieodzownym elementem każdego domu i mieszkania, a ich właściwe zamontowanie ma również wpływ na pracę drzwi oraz efekty wizualne. Warto zawsze dobierać je kolorystycznie i stylistycznie do drzwi, ponieważ dzięki temu tworzy się estetyczną całość. Ościeżnice składają się z dwóch elementów pionowych, tzw. stojaków oraz dwóch poziomych, przy czym belka górna to nadproże a dolna, tzw. ślepy próg.

Ościeżnica regulowana i stała

W sprzedaży dostępne są dwa najbardziej popularne typy ościeżnic. Stałą wybiera się przede wszystkim do prostych i standardowych otworów na drzwi natomiast tam, gdzie mury są krzywe i niewymiarowe, np. w starszym budownictwie, zwykle wybiera się ościeżnicę regulowaną.

Ościeżnica regulowana

Regulowana ościeżnica odznacza się możliwością niedużej zmiany jej szerokości z góry określonym zakresie. Jeśli chodzi o wysokość, to górną belkę można regulować praktycznie bez ograniczeń. Jej cechą charakterystyczną jest również to, że zachodzi ona na mur i tym samym osiąga się lepsze efekty wizualne. Ramą mogą być wykonane z materiałów drewnopochodnych, PCV, MDF, stali czy aluminium.