Płytki w garażu

duży garaż wykończony w płytki

W większości domów garaż nie jest pomieszczeniem ogrzewanym, warto więc przy wyborze płytek mających pokryć jego podłogę zwrócić uwagę na ich mrozoodporność. Oprócz tego muszą posiadać szereg parametrów, które umożliwią jak najkorzystniejsze użytkowanie garażu przy zachowaniu maksymalnego możliwego bezpieczeństwa.

Powierzchnia płytek

Płytki do garażu nie mogą być śliskie – ich klasa antypoślizgowa powinna wynosić przynajmniej R10. Płytki nie mogą też być podatne na ścieranie, ponieważ nanoszony przez buty i opony piach zniszczyłby je bardzo szybko. Warto więc wybierać mocne, porządne płytki o małej wrażliwości na przetarcia.

Dobrym pomysłem jest też wybranie płytki o barwie typu melanż lub pieprz i sól, dzięki czemu pierwsze zabrudzenia nie będą wcale widoczne, a podłoga mimo prostoty będzie się dobrze prezentować.

Warto, żeby narażona na ekstremalne obciążenia podłoga była odpowiedniej grubości. Płytki 12 mm będą niezwykle wytrzymałe – nazywają się już wtedy płytkami przemysłowymi, na których można ustawiać nawet bardzo ciężki sprzęt, a nie tylko parkować samochód. Grubość podłogi może wynosić też 8-9 mm jeśli nie planowane jest układanie na podłodze garażu zbyt ciężkiego sprzętu.

Najlepszym wyborem do garażu będą płytki z gresu nieszkliwionego, impregnowanego fabrycznie, strukturalnego.

Układanie płytek

Nierówne podłoże, czy też równa posadzka betonowa – w jednym, jak i w drugim przypadku nie powinno być problemu z ułożeniem równo płytek. Jeżeli posiada się podstawowe pojęcie można to zrobić samemu, jeśli nie to warto zlecić pracę specjaliście, który nie zniszczy podłogi garażowej. Używanie dobrze przyczepnego kleju przeznaczonego do gresu, typu C2 zapewni odpowiednie ułożenie i przywarcie płytek do podłoża. Fugowanie można rozpocząć już po około 4 dniach od wyłożenia powierzchni płytkami.