Mieszkanie z rynku pierwotnego – wady i zalety

Zakup mieszkania to bardzo ważna decyzja, dlatego warto rozważyć wszystkie za i przeciw i nie decydować się na zakup nieruchomości zbyt pochopnie. Przede wszystkim trzeba zastanowić się czy lepszym rozwiązaniem będzie mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego.

Zalety mieszkań z rynku pierwotnego

nieruchomości rynek pierwotnyGłówną zaletą mieszkań z rynku pierwotnego jest to, że po prostu jest nowe, także nie posiada żadnych zniszczeń czy usterek spowodowanych przez poprzednich właścicieli. Nowoczesne budynki mieszkalne przeważnie mają szereg udogodnień oraz funkcjonalnie rozplanowaną przestrzeń, za co nie można pochwalić nieruchomości wybudowanych kilkanaście lat temu. Decydując się na zakup nowego mieszkania, można liczyć na przestronne tarasy, recepcję, parking podziemny, ogródek czy plac zabaw dla dzieci. Wybierając mieszkanie z rynku pierwotnego właściciel nieruchomości ma większe możliwości aranżacyjne, bo sam decyduje o rodzaju podłóg, płytek łazienkowych, ceramice czy armaturze, takie mieszkanie można urządzić zgodnie ze swoimi upodobaniami od początku do końca i dopasować je do potrzeb domowników.

Wady mieszkań z rynku pierwotnego

Oczywiście zakup nowego mieszkania posiada też pewne wady. Po pierwsze niestety istnieje ryzyko bankructwa inwestora, wówczas trudno będzie odzyskać wpłacone na poczet zakupu mieszkania pieniądze. W przypadku firmy niedoświadczonej, która pierwszy raz realizuje tego typu przedsięwzięcie, jakim jest budowa nieruchomości, występuje też ryzyko powstania różnego rodzaju usterek w mieszkaniu. Czas oczekiwania na lokalu również można zaliczyć do wad takiego rozwiązania. Poza tym po zakupie nieruchomości trzeba wygospodarować również czas na wykończenie lokalu od podstaw, co także pochłania dużo czasu i co ważniejsze pieniędzy.

Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, warto bardzo dokładnie prześledzić działalność i kondycję finansową inwestora.