Jaki rodzaj płyty grzewczej wybrać?

Każdy inwestor, wyposażając swoją nową kuchnię, wie, że niezwykle ważne jest wybranie odpowiedniego rodzaju płyty grzewczej. Musi ona być nie tylko odpowiednio wygodna w korzystaniu, lecz przede wszystkim musi opierać się na właściwej technologii wykonania. Wśród najpopularniejszych modeli wyróżnić można płyty grzewcze gazowe, elektryczne, a także indukcyjne. Którą z nich wybrać?

Płyty grzewcze gazowe i elektryczne

Zarówno płyty gazowe, jak i elektryczne, opierają swoje działanie na tym samym mechanizmie, czyli na podgrzewaniu specjalnej grzałki do odpowiedniej temperatury, co rzecz jasna przekłada się na podgrzewanie naczynia na niej postawionego. W jednym wypadku użyty jest do tego gaz ziemny, natomiast w drugim energia elektryczna.

Jest to bardzo ważna różnica, ponieważ w nowoczesnym budownictwie bardzo często po prostu nie ma instalacji gazowej, co powoduje, że nie ma możliwości zamontowania modelu gazowego i pozostaje jedynie płyta elektryczna.

Płyty grzewcze indukcyjne

Jak się jednak okazuje, płyty elektryczne mogą nie tylko opierać się na podgrzewaniu grzałki, lecz również na znacznie nowocześniejszej technologii, czyli na polu magnetycznym. Na czym to konkretnie polega? Ciepło w tym wypadku nie jest przekazywane przez powietrze, jak ma to miejsce standardowo, lecz poprzez pole magnetyczne. Dzięki temu nie ma tu wysokiej temperatury, co przekłada się na ogromne bezpieczeństwo korzystania z takiego modelu. Dodatkowo nie powoduje on zabrudzania się płyty, dzięki czemu łatwiej ją utrzymać w dobrym stanie i kondycji. Osiągana jest bardzo wysoka sprawność, co przekłada się na niższe rachunki za prąd. Niestety takie rozwiązanie posiada również spore wady. Przede wszystkim pamiętać trzeba, że taka wersja jest znacznie droższa, niż model gazowy, a także elektryczny. Dodatkowo wymaga ona do działania specjalnych naczyń, które wykonane są ze stali ferromagnetycznej. Oznacza to nic innego, że jeśli wymienia się płytę np. z elektrycznej na indukcyjną, niezbędne będzie wymienienie również wszystkich garnków i patelni.

Płyty grzewcze dostępne na stronie: https://www.sferis.pl/plyty-grzewcze-3337