Jak zamontować okap kuchenny?

Zakupienie nowego okapu kuchennego to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest również to, aby odpowiednio go zamontować, co niestety nie zawsze jest prostym zadaniem.

Jak zamontować okap kuchenny?

Podczas projektowania wymarzonej kuchni, pamiętać należy zawsze o tym, że okap kuchenny powinien być zamontowany bezpośrednio nad płytą grzewczą przy zachowaniu stosownej odległości. Jeżeli chodzi o popularne płyty grzewcze gazowe, to okap powinien znajdować się przynajmniej 75cm nad nią. W przypadku płyt grzewczych elektrycznych warto zachować odstęp 70cm.

okap podszafkowy

Wydajność okapu

Aby w 100% wykorzystać możliwości nowego okapu kuchennego należy oczywiście zamontować go zgodnie z zaleceniami producenta. Warto wspomnieć przede wszystkim o tym, że zdecydowanie lepiej postawić na gładkie rury, które odprowadzają powietrze. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, ale gładkie rury generują zdecydowanie mniej hałasu niż popularne rury spiralne. Zaleca się również, aby doprowadzenia do kanału wentylacyjnego było jak najmniejsze. Jeżeli istnieje taka możliwość, to należy unikać wszelkich łamań i zakrętów.

Montaż okapu od a do z

Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie zamontować okap powinny skorzystać z pomocy odpowiednich fachowców. Na rynku jest wiele rzetelnych firm, które pomogą w zamontowaniu okapu, dzięki czemu korzystanie z niego będzie bezpieczne i w 100% wydajne. Pamiętać należy również i o tym, że nie przestrzegając instrukcji montażu dołączonej przez producenta można stracić gwarancję. Jeżeli chodzi o tradycyjne okapy kominowe https://www.sferis.pl/okapy-1914, to ich montaż polega na zamocowaniu specjalnej rury odprowadzające stare powietrze do kanału wentylacyjnego oraz na podłączeniu okapu do prądu. Większość modeli wiesza się na ścianie pod kuchenką. Najlepszym pomysłem jest ukrycie całego okablowania w suficie podwieszanym. W kuchniach otwartych doskonale sprawdzą się okapy szczelinowe, które cenione są ze względów dekoracyjnych. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że okapy kuchenne zasilane są prądem o napięciu 230V.