Jak dobrze wypocząć – czyli o wyborze łóżka

Dobór najlepszego łóżka jest bardzo ważny – spędzamy na śnie dużą część życia i warto zachować w tym czasie maksymalny komfort. O czym pamiętać, aby sen stanowił faktyczny wypoczynek, a nie prowadził do niewyspania i bólu?

Odpowiednia wysokość ramy – czyli jaka?

Odpowiedź nie jest prosta, bowiem uzależniona jest w dużej mierze od wzrostu danej osoby. Co do zasady, wygodnym łóżkiem jest to, na które można wejść bez nadmiernego wspinania się czy schylania. Oczywiście, ma to znaczenie głównie w przypadku osób z dysfunkcjami lub w podeszłym wieku, a także kobiet w ciąży – w innych przypadkach ma to drugorzędne znaczenie. 

Dopasuj stelaż do pomieszczenia

W tym zakresie chodzi w głównej mierze o walory estetyczne. Dla komfortu snu nie ma bowiem znaczenia, czy kolorystyka będzie dopasowana do ścian, czy nie. Jeśli zaś chodzi o wygląd pomieszczenia – to bardzo istotna kwestia, ważna również dla samopoczucia. To dlatego, że nasz humor jest znacznie lepszy, gdy przebywamy w estetycznych wnętrzach. Postaraj się dopasować wygląd łoża do stylu, w jakim stworzone zostało całe pomieszczenie, nie zapominając o jakości wykonania mebla.

W kwestii odpowiedniego doboru ramy do całego pomieszczenia, znaczenie ma jeszcze jeden detal: czy mamy miejsce na szafki nocne, czy nie. Jeżeli nie – warto rozejrzeć się za łóżkami z szerokim zagłówkiem, na którym można umieścić książkę, szklankę z wodą czy budzik. Dzięki temu, unikniemy kłopotliwego ustawiania tego typu rzeczy na podłodze.

Wygodny materac to podstawa komfortowego wypoczynku

Jeśli chodzi o twardość materaca, preferencje w tym zakresie są zupełnie różne. Jedni wolą twardy, inni miękki: najistotniejsze jest, aby dobrać go do swoich potrzeb. W ten sposób możemy bowiem mieć pewność, że wypoczniemy komfortowo.

Uwaga dla osób, które bardzo lubią miękkie podłoże: dobór materaca o niskim stopniu twardości może na dłuższą metę oznaczać słabą jakość snu oraz dolegliwości bólowe w ciągu dnia. Aby zapewnić sobie najwyższą wygodę, lepiej jest zdecydować się na niego twardszy materac.