Dzbanek filtrujący

Dzbanek filtrujący to urządzenie do filtrowania wody kranowej w celu polepszenia jej jakości.

Działanie dzbanka filtrującego

Dzbanki filtrujące zbudowane są z dwóch komór i miejsca na wkład filtrujący. Woda wlana do górnej komory przepływa przez filtr i wpada do komory dolnej. Niektóre dzbanki posiadają elektroniczny wskaźnik, który przypomina o wymianie filtra, inne mają mechaniczny wskaźnik, który samodzielnie ustawia się przy wymianie filtra. Trzeba pamiętać o wymianie filtra w określonym czasie, aby prawidłowo pełnił on swoją funkcję. Należy także pamiętać, aby przed rozpoczęciem używania wkładu filtrującego wypłukać go wodą w celu opłukania znajdujących się w nim cząstek. Płukanie należy wykonać według określonych reguł zawartych w instrukcji obsługi w zależności od producenta.

Dzbanki filtrujące – rodzaje i specyfikacja

Są dwa rodzaje dzbanków filtrujących – szklane oraz plastikowe. Przy wyborze trzeba zastanowić się, który z nich bardziej sprosta określonym wymaganiom. Szklane dzbanki filtrujące nie wchodzą w reakcje chemiczne z ciepłą wodą, nie zmieniają smaku oraz składu wody. Dzbanki szklane są bardziej podatne na uszkodzenia wywołane uderzeniem, a także są droższe. Dzbanki filtrujące plastikowe często wchodzą w reakcje chemiczne z ciepłą wodą i posiadają większą wytrzymałość na uderzenia lub upadki. Ich cena jest sporo mniejsza niż dzbanków szklanych.

Jaką wodę można filtrować?

Dzbanki filtrujące służą przede wszystkim do filtrowania wody kranowej wodociągowej. Można je również wykorzystywać do filtrowania wody z własnego ujęcia, ale tylko jeśli jest ona przebadana i nadaje się do spożywania przez ludzi.

Co usuwają dzbanki filtrujące z wody, a czego nie?

Dzbanki filtrujące (https://www.sferis.pl/dzbanki-filtrujace-i-wklady-3310) usuwają z wody następujące zanieczyszczenia i związki chemiczne:

  • rdzę pochodząca z rur w złym stanie,
  • chlor, który używany jest do czyszczenia sieci wodociągowej,
  • twardość wody.

Ze względu na krótki kontakt wody z filtrem dzbanki filtrujące nie usuwają takich zanieczyszczeń, jak:

  • mikroorganizmy,
  • rozpuszczone żelazo,
  • amoniak,
  • azotany i azotyny.