Drewniane łóżko w sypialni – co trzeba wiedzieć?

Drewniane łóżka w sypialni są eleganckie, stylowe, wprowadzają specyficzny klimat do mieszkania. Trzeba jednak wiedzieć, że w zależności od rodzaju drewna łóżka bardzo się od siebie różnią. Jak wybierać łóżka drewniane, by być zadowolonym? 

Pielęgnacja łóżka

Drewniane meble posiadają niesamowity urok trzeba jednak wiedzieć, że wymagają również odpowiedniej pielęgnacji. 

Łóżko drewniane nie powinno stać w pobliżu źródła ciepła. Ustawienie łóżka w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryfera nie jest dobrym rozwiązaniem. Również sąsiedztwo kominka nie jest korzystne. Mając ogrzewanie podłogowe należy łóżko postawić na podkładkach filcowych. 

W sytuacji, gdy na łóżko rozleje się woda również należy reagować od razu. Wodę należy zebrać papierowymi ręcznikami lub sucha szmatką. Łóżko musi zostać dokładnie wysuszone. 

Bardzo ważna jest również odpowiednia pielęgnacja. Łóżko należy systematycznie czyścić. Kurz, który pozostanie niewyczyszczony wpłynie na kolor drewna. Łóżko należy suchą szmatką przetrzeć  z kurzu. Następnie specjalnie dobranym preparatem wyczyścić łóżko. Bardzo ważne jest, by preparat nalewać na ściereczkę, a nie na mebel, gdyż mogą powstać plamy, których usunięcie będzie niemożliwe. 

Po wyczyszczeniu łóżka preparatem należy jego nadmiar usunąć suchą ściereczką. Tak zadbane łóżko powinno przez długie lata wyglądać elegancko i pięknie.  

Klimat sypialni

Zastanawiając się, jak wybierać łóżka drewniane do sypialni należy w pierwszym etapie określić styl, w którym chcemy urządzić pokój. Wbrew pozorom rodzaje drewna wpływają na wygląd, a często i styl łóżka. 

Drewno sosnowe jest jasne, dzięki czemu idealnie wpisuje się w stylistykę skandynawską. Jest również miękkim drewnem co ułatwia obróbkę. Trzeba jednak wiedzieć, że sosna jest podatna na uszkodzenia i wymaga dbałości i ostrożności w użytkowaniu. 

W sypialni skandynawskiej dominują jasne, naturalne kolory. Łóżko jest proste, ale delikatne. Zagłówek może być drewniany, ale również sprawdzi się pikowany. Jest to rozwiązanie, które ułatwi wieczorne czytanie. Pikowany zagłówek jest wygodny. Warto wykorzystać odcienie szarości, które idealnie komponują się z jasnym kolorem sosny oraz bielami, które często występują w skandynawskiej stylistyce. 

Do mniejszej sypialni należy wykorzystać niższy zagłówek, do dużej i przestronnej można wybrać wysoki i wygodny. 

Dla osób, które marzą o eleganckiej i ekskluzywnej sypialni idealne będą łóżka z drewna egzotycznego. Najczęściej wykorzystywany jest mahoń, który ma czerwony odcień. Heban jest w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Odcienie od zielonego po czarny na pewno pozwolą wybrać idealnie pasujący do wymarzonej sypialni. 

W nowoczesnej sypialni sprawdzi się dębowe łóżko, które w połączeniu z metalowymi wykończeniami będzie eleganckie i niebanalne. Surowe, proste i minimalistyczne łóżko sprawdzi się w sypialni nowoczesnej lub w przestronnej loftowej przestrzeni. W połączeniu z duża przestrzenią, cegłą na ścianie oraz prostymi meblami nowoczesne łóżko drewniane będzie wyglądało bardzo gustownie. Jednocześnie drewno wprowadzi przytulny klimat do surowego wnętrza.