Antyrama w naszym wnętrzu

Wydawać by się mogło, że moda na antyramy już przeminęła – nic bardziej mylnego! Nadal jest to popularny sposób na oprawienie plakatów, zdjęć czy grafik, zarówno w mieszkaniach, jak i pomieszczeniach biurowych. Na dodatek posiada wiele zalet, które odróżniają antyramy od ramek na zdjęcia.

Antyrama i jej zalety

antyramy do pomieszczeńGłówną zaletą tej metody oprawiania jest dostępność bogatego asortymentu antyram, który sprawia, że każdy znajdzie idealny rozmiar i wzór pasujący do wystroju wnętrza, w którym zawiśnie grafika. Wygląd antyramy może być na tyle uniwersalny, że nawet kompletna zmiana stylu mieszkania nie sprawi, że trzeba będzie się jej pozbyć. Dobór ramy także nie powinien sprawiać problemu – dostępne są opcje drewniane, plastikowe lub aluminiowe w wielu kolorach. Właśnie dlatego zdjęcie w antyramie to świetny pomysł na prezent w przeciwieństwie do ramki, która niekoniecznie może podobać się osobie obdarowanej. Antyrama sprawia, że w centrum uwagi znajduje się to, co jest w niej oprawione i nie przyćmiewa ciekawej grafiki czy pięknego zdjęcia.

Szkło czy plexi?

Ze względu na materiał wykonania, wyróżniamy antyramy z powierzchnią ze szkła lub z płyty plexi. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który materiał trzeba wybrać – należy porównać wady i zalety obu. Wariant plastikowy jest często tańszy i dobrze spełnia swoje zadanie, chroniąc zawartość przed zanieczyszczeniami i zniszczeniem. Do zalet plexi należy także niska waga i możliwość łatwego samodzielnego przycięcia, jeśli zajdzie taka potrzeba. Są jednak mniej odporne na zarysowania od szklanych wersji. Antyrama ze szkła jest cięższa, lecz nie wybrzusza się przy dużym formacie. Zarówno opcja ze szkła, jak i plastikowa może mieć warstwę niwelującą odbicia światła na powierzchni – jest to tzw. antyrefleks, który przydaje się, gdy obraz znajduje się w obrębie okna czy innego źródła światła.